Zapraszamy do naszego showroomu przy ulicy Karmelkowej 29 we Wrocławiu.

Jeśli masz wątpliwości co do wybranej tapety - służymy pomocą --> zadzwoń lub napisz do nas :)

Jak kleić tapety flizelinowe, papierowe, z klejem w podkładzie?

W celu uzyskania optymalnego rezultatu, zalecamy zlecić położenie tapet doświadczonemu specjaliście. Poniższą instrukcja została przygotowana na bazie naszej wiedzy, należy ją jednak traktować jedynie jako wskazówki.

SPRAWDZENIE PRODUKTU

Prosimy o sprawdzenie czy dostarczona tapeta zgadza się z zamówieniem. Przed pocięciem i położeniem tapety należy sprawdzić każdą rolkę czy nie ma widocznych uszkodzeń, wzory i kolory do siebie pasują (czy rolki pochodzą z tego samego odcienia - batch number widoczny na etykiecie rolki). Za sprawdzenie produktu odpowiada kupujący. Po położeniu 2-3 wysokości (bryt) należy powtórnie upewnić się czy na tapetach nie występują różnice kolorystyczne lub uszkodzenia. Jeżeli zauważone zostaną wady jakościowe należy przerwać kładzenie tapet i skontaktować się ze sprzedawcą. Reklamacje przekraczające 2-3 wysokości, a dotyczące wad widocznych nie będą akceptowane.

Reklamacje rozpatrywane są po zwrocie całych rolek tapet wraz ze wszystkimi etykietami. Tapety z wadami wyklejone na ścianie nie podlegają reklamacji.. Zwracamy Państwa uwagę na fakt, że niektórzy fachowcy nie mają w zwyczaju przeglądać przed pocięciem rolek tapet pod katem wad fabrycznych. Każde zgłoszenie reklamacji musi być wsparte próbką tapety wraz z etykietą.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Prawidłowe przygotowanie podłoża przed instalacją tapet jest najważniejszą czynnością oraz warunkiem koniecznym dla uzyskania dobrego efektu końcowego. Czynność tą należy wykonać niezwykle starannie. Podłoże musi być czyste, suche, o niskiej chłonności (w razie potrzeby zagruntowane), gładkie oraz wolne od kurzu i pozostałości po pigmentach (jednolita neutralna barwa podłoża), które mogłyby wsiąkać w tapetę.

Starą tapetę należy usunąć. Warstwy starej farby (szczególnie olejnej), które częściowo lub całkowicie pokrywają ścianę mogą utrudnić wnikanie kleju w podłoże. Najlepiej je zeskrobać, a w ostateczności dokładnie przetrzeć papierem ściernym i odtłuścić. Wszelkie ubytki, rysy i nierówności należy uzupełnić, a następnie przetrzeć papierem ściernym, po czym umyć wodą z preparatem odtłuszczającym i zagruntować.

Przy powierzchniach mocno wchłaniających lub porowatych ścianach (suche sztukaterie, panele gipsowe...) konieczne jest zastosowanie środka gruntującego (na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem tapetowania). Jeżeli nie wiadomo czy ściana wymaga gruntowania, można ją zagruntować profilaktycznie. Przed naniesieniem gruntu należy dokonać próby, czy środek wnika w głąb. Jeżeli pozostaje na powierzchni ściany, należy przerwać gruntowanie. Zbyt duża ilość nałożonego gruntumoże spowodować obniżoną przyczepność kleju a tym samym i tapety.

Ściany świeżo tynkowe - przed klejeniem tapety należy sprawdzić czy powierzchnia wyschła. Ewentualnie w przypadku ściany niedawno tynkowanej powinno się poprzez gruntowanie zneutralizować zasady, które mogą być w nich obecne.

Nie wolno kleić tapet na wilgotnych powierzchniach. Należy poczekać aż ściany będą całkowicie suche. Niezastosowanie się do tych zaleceń powoduje ryzyko zmniejszenia przyczepności kleju oraz powstania pleśni.

KLEJ

Wobec niezwykle szerokiego wyboru klejów na rynku, decyzję pozostawiamy klientowi i/lub fachowcowi, któremu zlecono tapetowanie. Sugerujemy jednak by konsekwentnie używać kleju odpowiedniego do zakupionej tapety.

KLEJENIE

Przy nakładaniu tapety konieczne jest zastosowanie się do instrukcji podanej przez producenta na odwrocie tapety - piktogramy (sprawdź co oznaczają - kliknij tutaj). Określają one metodę nakładania tapet oraz czy metoda wymaga jakiś modyfikacji w stosunku do dwóch podstawowych metod opisanych poniżej.

Metoda I - klej na tapetę dla tapet o podłożu papierowym

  • Przyciąć tapetę na długość pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Należy zostawić niewielki zapas na długości tapety ok. 5cm
  • Nałożyć klej na tapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz nie należy pokrywać klejem więcej nić jednej kawałka/ brytu wysokości w danym momencie
  • Pasek tapety ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do środka, tak aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności z powietrzem co zapobiegnie jej wysychaniu. Należy uważać aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Będą one widoczne po ułożeniu tapety.
  • Pozostawić tapetę na 5-10min do nasiąknięcia(w przypadku niektórych tapet potrzebny czas może być dłuższy). Tapety winylowe i papierowe (typ. 1) smaruje się klejem. Ulegają one pęcznieniu, co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm.
  • Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu tapety
  • Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet z fakturą
  • Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki
  • Przyciąć ostrym nożem górną i dolną krawędź
  • Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

Metoda II - klej na ścianę (w przypadku tapet na flizelinie, które nie zmieniają wymiarów pod wpływem kontaktu z klejem)

  • Równomiernie nałożyć cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnię nieco tylko większą niż nakładany pasek tapety
  • Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę
  • Dalej postępować jak w pierwszej metodzie od punktu 5.

Uwagi ogólne

  • Tapeta nie może mieć kontaktu ze źródłem elektryczności. Przy układaniu tapet w pobliżu gniazdek, przełączników elektrycznych należy zachować szczególną ostrożność.
  • Przed przycięciem tapety należy sprawdzić czy nie jest ona uszkodzona i nie ma innych wad widocznych. W ramach ewentualnych reklamacje nie będą rozpatrywane roszczenia dotyczące kosztów innych niż reklamowana tapeta.
  • W przypadku ciemnych tapet rekomenduje się pokolorowanie brzegu tapety markerem w odpowiednim kolorze by ukryć jasne brzegi w przypadku popełnienia błędów w kładzeniu. Innym sposobem zabezpieczenia się przed drobnymi niedokładnościami w kładzeniu tapety może być wcześniejsze pomalowanie fragmentów ściany w przewidywanych miejscach styku brytów.
  • Na wszelki wypadek należy zachować rezerwy tapety (z reguły zakupiona ilość tapety powinna być większa od powierzchni do pokrycia o 10%)
  • Należy zachować informacje dotyczącą numeru odcienia (batch number, lot number). Numer ten będzie niezbędny przy ewentualnym domawianiuntej samej tapety, aby nowe rolki pochodziły z tej samej kąpieli i nie różniły się odcieniem